Pre rôzne merania sú dôležité jednotky v akých budeme merať. V stredoveku mali v každom meste iné miery. Obchodovanie bolo preto veľmi zložité. Asi pred 200 rokmi sa ľudia dohodli, že na meranie dĺžky zavedú jednu platnú jednotku dĺžky a to 1 meter -1 m. - 1/40 000 000 z obvodu Zeme. Zhotovili prototyp - kovovú tyč a medzi dve rysky naniesli dohodnutú časť Zeme. Dnes sa táto jednotka definuje zložitejšie.
Zahrali sme sa na stredovek a zhotovili sme si rôzne meradlá na meranie dĺžky s rôznymi jednotkami - našimi hračkami. Postup výroby stupnice meradla: zvolili sme si jednotku nášho meradla,
- prvý dielik nášho meradla sme označili 0,
- postupne sme prikladali našu hračku na meradlo a zaznačovali ďalšie dielik ,
- takto sme pokračovali až na koniec meradla,
- dieliky sme očíslovali postupne 0,1,2,3...
- naše jednotky boli dosť veľké. Na presnejšie meranie sme si našu jednotku rozdelili na polovičku, a ešte na polovičku.
Merali sme výšku skrine, výšku p. učiteľky, šírku stola, výšku zápisníka p. učiteľky, šírku a výšku okna. Keďže stupnice našich meradiel majú dieliky od sebe dosť vzdialené, museli sme sa rozhodnúť, ku ktorému dieliku je meraná dĺžka čo najbližšie. Chybu pri meraní nazývame odchýlka merania a je vždy polovica z najmenšieho dielika.
zistili sme napríklad, že
- p. učiteľka meria 17 Marťankov, 17 lego kociek,
- výška regálu na knihy meria - 18 Marťankov,
- výška učiteľského zápisníka sú 2 Marťankovia, 2 lego kocky, 2 Padovia,
- šírka lavice - 6 Marťankov, 6 lego kociek, 3 Padovia,
- výška skrine - 18 Marťankov,
- dĺžka parapetnej dosky okna - 11,25 Padov